כי ככה אני חושב היום #1

נכתב על ידי תחת מחשבות/הגות

אולמרט.
איך אפשר לקחת כסף במעטפות ולחשוב שלעולם לא תתפס? לתת לאחרים לגהץ את האשראי שלהם על חשבונך ולחשוב שזה בסדר? מעבר לטמטום שבדבר יש בזה משהו מאוד מרגיז כי המשמעות של המעשים הללו ברורה – זה להניח שהציבור מטומטם ולא שווה יושר מינימלי.
אותי זה מעליב. כשבבית ראש הממשלה יושב אדם עם עיניים זחוחות שנותן לחבר שלו להחביא עבורו דולרים בכספת – אותי זה מעליב כי חושבים שאני מטומטם. כשביום שבו עולה החשד שאורי מסר החביא בשביל ראש הממשלה דולרים בכספת פתאום נשמעות ידיעות על משא ומתן עם סוריה – אותי זה מעליב כי חושבים שאני מטומטם. כ
שטלנסקי נותן עדות בבית המשפט ופתאום משתחררות להן חדשות על קידום המשא המתן לשחרור החטופים מהחיזבאללה – אותי זה מעליב כי חושבים שאני מטומטם.
אולמרט, אתה מעליב אותי כל כך הרבה שאני מרגיש שאתה חייב לי התנצלות. טוב, אתה יודע מה, עזוב, אם זה קשה לך אז אל תתנצל. לא צריך. פשוט לך הביתה. זה מספיק טוב בשבילי.

שבוע הספר.
לא נעים להודות בעובדה הזו אבל שבוע הספר הוא בלוף אחד גדול. הפנינג שאמור היה להביא להנגשת הקריאה ולעידודה הפך למסחטת כספים.
מה הוא מציע, 20% בקניית ספר אחד ו-25% בקניית שני ספרים? ספר קריאה ב-60 ש"ח? פשוט לעג לרש, במיוחד כשמסתכלים על התמונה הכוללת.
עושה רושם שגם חברות ההוצאה לאור חושבות שאני מטומטם. הן משווקות ישירות מולי, אין מתווך שגורף כסף לקופתו בדמות סטימצקי או צומת ספרים, המכירות הן מכירות סיטונאיות ולא קימעונאיות, אז למה לא למכור ספרים במחיר שבאמת שווה לכל נפש? למה לא להקים ירידים מאורגנים בכרמיאל, עכו, טבריה, נתיבות ואופקים אלא להסתפק בתל אביב, כפר סבא, נתניה, הרצליה וראשון לציון?
החשבון הוא פשוט – הפנייה היא למעמד הביניים שיכול לאפשר לעצמו. ביום שבו ימכרו ספרי ילדים בעיירות פיתוח ב-20 ש"ח ויקימו עמדות הקראה עם כוסות של מיץ פטל בחינם – רק אז אפשר יהיה לומר ששבוע הספר עושה מה שהוא צריך לעשות. עד עכשיו זה סתם גימיק מכירות לבורגנים. אין פה באמת ערך מוסף אלא רק תרגיל למתחילים בכלכלה.

מתמטיקה.
בסופו של דבר המשוואה פשוטה. אנחנו שק מטומטם של מטבעות. ככל שנבין את זה מוקדם יותר ככה ייטב לנו יותר. אולי מפה נוכל להתקדם הלאה.